صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/03/25
 
 
انجام پژوهش با عنوان "بررسی آسیب ها و آثار مخرب شبکه های اجتماعی و نقش رسانه در کاهش آسیب ها" در واحد پژوهش اصفهان

1397/04/23

خانم مریم حایک در این پژوهش درصدد مطالعه آسیب¬ها و آثار مخرب شبکه¬های اجتماعی و ارائه راهکارهایی برای رسانه ملی در جهت کاهش آسیب¬های شبکه¬های اجتماعی است

در زندگی انسان امروز، انقلابی تکنولوژیک حول محور تکنولوژی‌های اطلاعات متمرکز است و با سرعتی شتابان در حال تغییر بنیان¬های مادی جامعه است. شکل جدیدی از روابط میان اقتصاد، دولت و جامعه ایجاد شده و الگوهای ارتباط اجتماعی بیش از پیش دچار تنش می‌شوند.در چنین شرایطی برخورد مردم جوامع در حال توسعه با پدیده شبکه¬های اجتماعی، عمدتا بر اساس تاخر فرهنگی است و در این بین مردم جامعه ایران نیز مبتلابه این موضوع می¬باشند. به همین دلیل عدم آشنایی با نحوه استفاده از ابزار وارداتی، منجر به بروز آسیب¬ها و آثار مخرب قابل توجهی شده است. ضرورت شناخت آسیب¬ها و آثار مخرب شبکه¬های اجتماعی به صورت بومی و منطقه¬ای به منظور کاهش آسیب¬ها اهمیت ضرورت انجام این تحقیق می¬باشد.
پژوهش حاضر با بهره¬گیری از دو روش «پیمایش» و « مصاحبه نیمه ساختار یافته» انجام شده است.
بر اساس یافته¬های پژوهش، شبکه¬های اجتماعی در یک دسته¬بندی کلی دارای 30 مورد آسیب فردی و اجتماعی قابل توجه و مهم هستند. اتلاف زمان، گسترش روان رنجوری، گسترش فردیت و گوشه-گیری، ایماژ منفی بدن، کاهش سطح اعتماد به نفس، اختلالات جنسیتی، هویت زدایی از جمله آسیب-های فردی و گسترش عدم قانون¬پذیری، رشد سطحی¬گرایی و ترویج شایعات، ایجاد هرم وارونه سنی در انتقال اطلاعات و تضعیف روابط عاطفی از جمله آسیب¬های اجتماعی شبکه¬های اجتماعی است.
  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.