صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/11/01
 
 
پژوهشگران دانشکده مهندسی دانشگاه کاشان نانوذرات دارویی ضد سرطان تولید کردند

1397/04/21

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز اصفهان ؛ سرپرست این تیم پژوهشی گفت: سید علی سجادیان و سحر دانشیان نانوذرات دارویی از طریق فناوری سیال فوق بحرانی برای مقابله با اثرات سرطان طراحی و تولید کردند.
غلامحسین صدیفیان افزود: این نانو دارو با دستگاهی که در این دانشگاه طراحی و ساخته شده تولید شده است.
وی گفت: در این پژوهش منحصربه فرد، ذرات دارویی اپراپیتنت(Aprepitant ) در عملیات انبساط سریع محلولهای دی اکسید کربن فوق بحرانی در اندازه متوسط 23 نانومتر تولید می شود.
صدیفیان افزود: در این فناوری، ذرات نهایی تولید شده، بدون هرگونه حلّال بوده و مشکلات سمّی بودن احتمالی حلال یا تخریب دارو در اثر عملیات مکانیکی را به همراه ندارند.
وی گفت: با تولید این ذرات در مقیاس نانو، سرعت انحلال و جذب آن در بدن انسان بیش از هشت برابر افزایش یافته و در عمل کارایی و بازدهی دارو به نحو چشمگیری تسهیل شده و بیمار مقدار کمتری دارو (دوز پایین تر) مصرف می کند.
سرپرست این تیم پژوهشی،از جمله کاربردهای این دارو را برای افرادی دانست که بر اثر شیمی درمانی دچار تهوع و استفراغ شدید شده اند .
به گفته صدیفیان این دارو برای مقابله با اثرات جانبی درمان انواع سرطان ها نیز بکار می رود.
اطلاعات کامل حاصل از این پژوهش در مجله معتبر و بین الملی Journal of Supercritical Fluids در سال 2018 ماه اکتبر شماره 140C در سیزده صفحه به چاپ رسیده است.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.