صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/11/23
 
 
اصفهان پایتخت صنایع دستی جهان

1394/07/16
شورای جهانی صنایع دستی ، 11 مهر اصفهان را از بین شش شهر جهان که نامزد ثبت جهانی صنایع دستی شده بودند به عنوان شهر جهانی صنایع دستی برگزید.
براساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، در حال حاضر بیش از ١٨ هزار هنرمند در بیش از ١٩۶ رشته صنایع دستی در این استان فعالیت می کنند.

مسعود سلطانی‌فر، معاون رئیس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی کشور در آئین بزرگداشت «اصفهان؛ شهر جهانی صنایع‌دستی»، اظهار داشت: از اصحاب فرهنگ و هنر و مردم خون‌گرم اصفهان برای حضور در آئین بزرگداشت اصفهان، شهر جهانی صنایع دستی، تشکر می‌کنم؛ هم‌چنین این اتفاق حاصل زحمات چندین‌ماه مسئولان میراث فرهنگی و رئیس شورای جهانی صنایع دستی در آسیا و اقیانوسیه است.
معاون رئیس‌جمهور بیان کرد: روشن است که انتخاب اصفهان به عنوان شهر صنایع دستی و تبریز به عنوان شهر جهانی فرش اتفاق بزرگی است زیرا تنها در دنیا تاکنون فقط 11 شهر به عنوان شهر صنایع دستی انتخاب شده‌اند؛ اکنون این دو کانون بزرگ علم وفرهنگ و ادب در با خلق آثاری بدیع سبب کسب عنوان کلی صنایع دستی جهانی برای ایران شدند.
وی با بیان اینکه اصفهان شایستگی این عنوان را دارد، خاطرنشان کرد: تبدیل شدن اصفهان به پایتخت صنایع دستی علاوه بر جنبه ملی ارزش‌های جهانی نیز دارد که هنرمندان در کنار تولید و ترویج هنر در ایران، پا از مرزهای کشور فراتر گذاشته و در دیگر کشورهای جهان هنر اصفهان را به جهانیان بیاموزند؛ البته باید شرایطی فراهم شود برای اینکه هنرمندان دیگر کشورها برای استفاده از تجربیات و مشاهده این آثار به این شهر بیایند.

رئیس اتحادیه صنایع دستی اصفهان با تاکید بر اینکه با ثبت رسمی، اصفهان به عنوان شهر برتر و یا پایتخت صنایع دستی جهان در سال 2015 انتخاب شد، گفت: هم اکنون اصفهان بیش از 200 رشته صنایع دستی دارد که 196 رشته آن ثبت شده است.
عباس شیردل در خصوص ثبت جهانی صنایع دستی اصفهان در روز 11 مهر ماه، اظهار داشت: به طور قطع این ثبت جهانی شرایط صنایع دستی اصفهان را بهبود می بخشد رئیس اتحادیه صنایع دستی اصفهان با اشاره به اینکه هم اکنون اصفهان بیش از 200 رشته صنایع دستی دارد که 196 رشته آن ثبت شده است، یادآور شد: روز شنبه مجموعه صنایع دستی اصفهان ثبت جهانی می شود.
.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان با بیان اینکه اصفهان در سال‌های اخیر به عناوین و القاب مهمی دست یافته است، گفت: اصفهان با دارا بوده 196 رشته صنایع دستی ثبت شده، بیش از یک سوم صنایع دستی جهان را در خود جای داده است.
فریدون الهیاری در آئین بزرگداشت اصفهان شهر جهانی صنایع دستی اظهار داشت: اصفهان به‌عنوان یکی از پایگاه‌های تمدن ایران اسلامی همواره پیشگام بوده و در سال 2006 به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن جهان اسلام برگزیده شد و مورد تائید همگان قرار گرفت.
وی افزود: اصفهان همواره به‌عنوان یکی از کانون‌های مهم و اجتماعی در طول تاریخ بوده ‌و در چهار دوره پایتخت ایران بوده است و شاهکارهای هنری که در این سرزمین خلق می‌شود، نشان و گواه ذوق مردم اصفهان است
برخی فرآورده هاي دست ساز اصفهان عبارتند از : خاتم - مينا- مينياتور- نقاشي روي صدف- نمدمالي- خراطي- قالي بافي- گليم بافي- زري و مخمل بافي- مليله و نقره سازي- چشمه دوزي- قلمكار- قلمزني روي مس و برنج- ورشو سازي - كاشي سازي و ...


  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.