صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/09/06
 
 
یک پژوهشگر:توسعه دزفول با بهبود خدمات و رونق گردشگری محقق می شود

1395/02/29
پژوهشگر و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول گفت: توسعه دزفول با بهبود خدمات و رونق گردشگری محقق می شود.

نجف هدایت در همایش دزفول،چشم انداز توسعه و پیشرفت از توسعه همانند واگن های یک قطار که پشت لکوموتیو پژوهش در حرکت اند نام برد و گفت: محرک توسعه پژوهش می باشد که این امر در دانشگاه ها و مراکز علمی به وقوع می پیوندد.
وی اظهار کرد:شرکت های دانش بنیان و رشد و فناوری که 150 سال پیش در بریتانیا ایجاد شد تولید خرد را به تولید کلان تبدیل کرد و اروپا را به سمت توسعه برد به گونه ای که قیمت تمام شده محصولات کاهش یافت و تولید کالا را رقابتی کرد.
این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول با تاکید بر اینکه نباید بر توسعه غیر پایدار اصرار کرد گفت:توسعه مانند هواپیمایی است که دو بال دارد که یک بال آن توسعه شهر و بال دیگر توسعه روستا می باشد که هر دو این موارد در دانشگاه ها محقق می شوند.
هدایت افزود:با اعتماد دولت به مردم،اتحاد و همگرایی بین دولت و ملت و اینکه صنایع باید به سمت خدمات و ارائه سرویس پیش روند می توان شاهد توسعه بود.
وی گفت:باید صنایع بزرگ به سمت خدمات ،تبادل کالا و بازار سهام پیش روند و از ظرفیت های بالقوه جوانان استفاده کرد.
این پژوهشگر دزفولی بر توسعه گردشگری در این شهرستان تاکید کرد و گفت:ورود هر گردشگر در شهرستان دزفول با اشتغالزایی چندین نفر همراه است و جامعه را به سوی شکوفایی و رونق پیش می برد .
وی از مردم دزفول خواست سرمایه های انباشته شده خود در بانک ها را در جهت تولید و اشتغالزایی به کار گیرند زیرا شهرستان دزفول با استعدادهای فراوانی که در زمینه های مختلف دارد به تنهایی قادر به اداره شش استان کشور می باشد.
نماینده پیشین مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت:باید همزیستی مسالمت آمیزی بین صنعت و کشاورزی بوجود آید .
سید احمد آوایی مشکل عمده در خصوص عدم توسعه یافتگی را مشکل فرهنگی دانست و گفت:بعد از انقلاب فضای بدی نسبت به بخش خصوصی و سرمایه گذاری در جامعه حاکم شد و بعد از جنگ نیز اقتصاد دولتی تر شد و وضعیت بدتر گردید.
وی ورود به صنعت خودروسازی را یکی از اشتباهات بارز کشور دانست و گفت:هر وزیری که به عرصه می آید نیز مجبور به حمایت از صنعت خودرو سازی است که مبنای علمی ندارد و خودرو پیکان که 40 سال پیش در دیگر کشوها منسوخ شده هنوز در کشور ما تولید می شود.
نماینده پیشین مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی از مقررات دست و پاگیری که سد راه کارآفرینان شده انتقاد کرد و گفت:در آلمان جهت ورود به صنعت یک کارآفرین فقط باید سه مرحله را به مدت شش روز پشت سربگذارد در حالی که در ایران کارآفرین باید 14 مرحله را در حداقل 107 روز طی کند که این امر در دزفول به خاطر تنگ نظری و محافظه کاری فراوان بیشتر است.
آوایی افزود:سیستم اداری در دزفول نهایت تلاش خود را برای انجام ندادن کار توسط کارآفرین می کند و برخی مدیران فقط به حفظ میز ریاست فکر می کنند ضمن اینکه بسیاری از بانک ها هم نه شرقی ،نه غربی و نه اسلامی هستند و هیچ اصولی را قبول ندارند.
وی افزود:اگر مرز هوایی دزفول راه اندازی شود و گمرک و اداره گذرنامه در دزفول مستقر شوند شانس صادرات محصولات کشاورزی بیشتر می شود .
وی با اشاره به اینکه فساد در سیستم اداری بخش صنعت و کشاورزی را با مشکل جدی مواجه کرده است اظهار کرد:در انگلستان به ازای هر 10 مورد فساد اداری 9 مورد افشا می شود این در حالی است که در ایران به ازای هر 10 فساد اداری تنها سه مورد افشا می شود.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول نیز در این همایش ضمن تقدیر از مسوولان فرمانداری که حامی برنامه های توسعه در شهرستان هستند گفت:حجم قابل توجهی نیروی متخصص و آماده کار در دزفول وجود دارد که با وجود آب و خاک حاصلخیز بیکار هستند و کشاورزان نیز هر ساله ضرر می کنندبه گونه ای که هزینه تولید بیش از قیمت محصولات است.
ناصر سراج خرمی افزود:با وجود بیکاری نیروهای متخصص در این شهرستان شاهد انباشت منابع مالی در بانک ها و صنعت رشد نیافته هستیم.
وی با اشاره به اینکه رونق کشاورزی موجب می شود تولید کشاورز با ضرر همراه نباشد گفت:توسعه نباید با تخریب اکوسیستم و آلودگی در رودخانه و منابع طبیعی همراه باشد .
رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول اظهار امیدواری کرد برگزاری این نشست ها آغازگر گفت و گو در آینده به دور از مسایل سیاسی در دانشگاه باشد.
حسین فرهاد نژاد دبیر این همایش نیز گفت:نخستین همایش دزفول شهر آرزوها با محوریت توسعه برگزار شد و مسوولان صاحب نظر در این نشست راهکارهایی ارائه کردند.
وی افزود:در نخستین همایش برگزار شده برندسازی محصولات کشاورزی دزفول ،صادرات محصولات کشاورزی از طریق منطقه آزاد اروند و توسعه گلخانه ای دزفول به عنوان راهکارهای توسعه مطرح شدند که در این خصوص مطالعاتی انجام شده و امیدواریم شاهد صادرات محصولات کشاورزی دزفول از طریق منطقه آزاد اروند باشیم.
وی گفت:دبیرخانه این همایش جهت برقراری ارتباط صنعتگران،اندیشمندان و دانشجویان و صاحب نظران در خصوص توسعه دزفول تشکیل شده است.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.