صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/09/06
 
 
بخش زیادی از نخلستان های آبادان فرسوده است/طرح پژوهش جامع احیاء نخلستان ها تهیه شد

1395/04/09
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از تهیه طرح جامع احیای نخلستان های شبه جزیره آبادان خبر داد و گفت:در این طرح تمامی شرایط از جمله الزامات بیولوژیک، زیربنایی، آموزش، تحقیقات پژوهشی و شیوه تامین منابع مالی پیش بینی شده است.

کیخسرو چنگلوایی در نشست ویژه کارگروه آب و برق استان خوزستان به منظور پیگیری مشکلات آب و برق و کشاورزی شهرستان آبادان گفت:بر اساس طرح جامع احیای نخلستان های آبادان، تامین زیرساخت ها در سطح 22 هزار و 800 هکتار زمین شامل تامین شبکه زهکشی و آبیاری با اعتبار سه هزار و 400 میلیارد ریال از سوی موسسه جهاد نصر آغاز شده است.
چنگلوایی با بیان وجود چهار میلیون و 500 هزار تا 5 میلیون اصله نخل خرمای مثمر پیش از آغاز جنگ تحمیلی در شهرستان آبادان، اضافه کرد:بخش زیادی از نخلستان ها در جنگ از بین رفت و 400 هزار اصله نخل در آبادان و خرمشهر نیز به علت شوری آب از دست درفت.
وی میزان برداشت خرما از 13 هزار هکتار نخلستان شهرستان آبادان را 72 هزار تن اعلام کرد و اظهار داشت:هم اکنون نیز بخش زیادی از نخلستان ها فرسوده بوده یا به دلیل شوری آب بازدهی مناسب نداشته و بیشتر محصول آن نیز درجه 3 است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، اصلاح، بازسازی و جایگزینی نخلستان های پیر و غیر اقتصادی، توسعه سطح کشت با جایگزینی نخل های جدید با استاندارد و بهره وری بالا و توسعه میانه کاری در میان نخلستان های قدیمی و نخلستان های جدید را از برنامه های این سازمان در آبادان اعلام کرد.
وی گفت:حضور نیافتن برخی مالکان در آبادان باعث شده تا طرح های اصلاح زمین و نخلستان ها آن گونه که پیش بینی می شد، محقق نشود.
چنگلوایی وجود حیوانات وحشی نظیر گراز در مزارع را از مشکلات بخش کشاورزی آبادان اعلام کرد و اظهار داشت:گرازها باعث از بین رفتن پاجوش های خرما می شود.
به گزارش ایرنا طی روزهای گذشته تعدادی از روستاهای شهرستان آبادان با وجود گرمای شدید هوا و ماه مبارک رمضان با مشکل کمبود آب روبه رو است.
این نشست با حضور مدیرعامل شرکت برق خوزستان، آب و فاضلاب روستایی خوزستان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، فرماندار آبادان و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی برگزار شد.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.