صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/11/23
 
 
براي نخستين بار در ايران:نامگذاري خانواده اي از سنگواره ها به نام پروفسور محمدعلي جعفريان

1395/04/23

برای نخستین بار هیاتی متشکل از زمین شناسان چند کشور اروپایی و ایرانی، یک خانواده از سنگواره هاي متعلق به 435 میلیون سال پیش، شناسایی و در مراسمی در موزه ی تاریخ طبیعی اصفهان به پاسداشت زحمات استاد فقید، پروفسور محمدعلي جعفریان به نام وی نامگذاری كردند.
در مراسمي که در موزه تاریخ طبیعی اصفهان برگزار شد، اساتیدی از موزه ملی ولز انگلستان، انستیتو زمین شناسی سنت پترزبورگ روسیه، دانشگاه گلستان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان حضور داشتند. در اين مراسم پروفسور لئونید پوپوف استاد موزه ملی ولز گفت: با توجه به موقعیت سنی و اهمیت این سنگواره در بازشناسایی جغرافیای قدیم، شناسایی و معرفی این سنگواره های اقیانوسی برای تطابق رسوبات 400 میلیون سال پیش در منطقه خاورمیانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نتایج تحقیق این تیم زمین شناسی سال گذشته در ژورنال معتبر Acta Paleontolgica Polonica در کشور لهستان به چاپ رسیده است.
شایان ذکر است مرحوم محمدعلي جعفریان استاد پیشکسوت زمین شناسی ایران و پدر زمین شناسی فلات مرکزی ایران، از نخستین استادان گروه زمین شناسی دانشگاه اصفهان، استاد نمونه کشوری؛ عضو فرهنگستان علوم و مدیر و موسس موزه تاریخ طبیعی اصفهان بود. وي در بیش از 50 سال فعالیت علمی خود علاوه بر اجرای ده ها طرح پژوهشی، دانشجویان ارشد و دکتری زیادی را به عنوان استاد راهنما همراهی کرد و بسیاری از استادان کنونی دانشگاه های کشور در رشته زمین شناسی از دانشجویان این استاد فقید هستند

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.