صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/09/06
 
 
پژوهش های میان رشته ای 'خونگ اژدر' کتاب شد

1395/05/31
پژوهش های میان رشته ای 'خونگ اژدر' به صورت کتابی مستقل در قالب وِیژه نامه شماره 17 پارتیکا به زبان انگلیسی در رم به چاپ رسید.

جعفر مهرکیان، باستان شناس پیشکسوت، که سابقه کاوش و پژوهش در محوطه های باستانی زیادی همچون فرودگاه امام خمینی (ره) را دارد چندی است سرپرستی هیات باستان شناسی ایران و ایتالیا در 'کل چندار دره شمی' را برعهده دارد.
اکنون پژوهش های او در خونگ اژدر به صورت چندین مقاله تخصصی در یک کتاب مستقل در قالب ویژه نامه شماره 17 پارتیکا توسط مرکز کاوش و پژوهش های باستان شناسی تورینو در 240صفحه با 16عکس رنگی و بیش از 100عکس ، طرح و نقشه سیاه و سفید و با چکیده ای به زبان فارسی به قلم او در رم به چاپ رسیده است.
پارتیکا مهم ترین مجله تخصصی کاوش های باستان شناسی ایتالیا در خاورمیانه و آسیا در تورینو ایتالیا است که هرسال به چاپ گزارش ها و پژوهش های باستان شناسی دوره پارت می پردازد.

*خونگ اژدر دریچه نوین روشنگری تاریخ در هاله ابهام پارت
این باستان شناس در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: 'خونگ اژدر' نگار کند بسیارمهم و کم شناخته ای از دوره پارت در کوه های ایذه بختیاری، دریچه نوینی در روشن گری تاریخ در هاله ابهام پارت یا نخستین شاهنشاهی پس از فروپاشی هخامنشان گشوده است.
او بیان کرد: این پژوهش ها با مستندنگاری هوشمند سه بعدی دستی در 2 سال پیاپی و کاوش سیستماتیک باستان شناسی برای تبیین دریافت های تازه با کاربرد دستگاه های پیشرفته لیزری انجام شده است.
مهرکیان اظهار کرد: تاکنون مقالات زیادی در رابطه با کار مشترک پژوهشکده باستان شناسی و مرکز پژوهش و کاوش های باستان شناسی خاورمیانه و آسیای تورینو بربنیان نوشته شده است.
نخستین تفاهم نامه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در جایگاه باستانی 'خونگ اژدر' یا روستای بختیاری نشین خونگ نوروزی ایذه خوزستان ، در ژورنال های تخصصی باستان شناسی و میان رشته ای معتبر بین المللی هم چون ژورنال آو فیلد آرکیولژی آمریکایی، ایرانیکاآنتیکوای بلژیکی و... به زبان های انگلیسی، ایتالیایی و فرانسوی حتی در اروپای خاوری و به زبان فارسی در ایران به چاپ رسیده است.
این باستان شناس خاطرنشان کرد: ویراسته فارسی این کتاب بزودی توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر می شود.
وی با اشاره به اینکه این کتاب کاملا تخصصی با 16 عکس رنگی و بیش از 100 عکس و طرح ونقشه سیاه و سفید به چاپ رسیده گفت: این گزارش را به ترتیب جعفرمهر کیان، ویتو مسینا ،فولویو رینادو، پائولو آردیسونه، کریستینابونفانتی، مهدی فرجی، یلداسورانی، الساندراچلرینو، مارکومارتینی، آمانوئلاسیبیلیا نوشته اند.
مهرکیان بیان کرد: دشواری ها و پیچیدگی های دوره پارت، تازه هایی از الیمایی ها، نگارکندهای سنگی و صخره ای الیمایی ها، کاربرد دستگاه های پیشرفته مستند نگاری در راستای راستایی آزمایی تاریخ نوشتاری، نمونه موردی دریافت های نوین با کاربرد اسکن لیزر هوشمند سه بعدی دستی روی نگارکند سنگی خونگ اژدر و کاوش های باستان شناسی برابر آن نگارکند و ... از موضوع های این گزارش است.
مهرکیان ادامه داد: چاپ علمی گزارشات در نشریه های معتبر یکی از مفاد تفاهم نامه های بین المللی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است که در رابطه با هر دو تفاهم نامه هیأت باستان شناسی ایران و ایتالیا رعایت خواهد شد و با چاپ نتیجه پژوهش های باستان شناسی میان رشته ای خونگ اژدر توسط این هیات به بار نشسته است.
وی گفت: چاپ گزارش های کاوش های باستان شناسی سه فصل گذشته هیات مشترک ایران و ایتالیا در کل چندار دره شمی در دستور کار است.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.