صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/12/19
 
عنوان : تهدیدهای شبکه های اجتماعی و راهکارهای عملی مقابله با آن
نویسنده : دکتر شهلا باقری طادی
کلیدواژه :
توضیحات :
 شبکه¬های اجتماعی، نسل جدیدی از وب سایت¬ها هستند که برمبنای تشکیل اجتماعات آنلاین فعالیت می-کنند و هر کدام دسته¬ای از کاربران اینترنتی با ویژگی خاصی را گرد هم می¬آورند. این شبکه¬ها در اصل گونه-ای از رسانه های اجتماعی هستند که امکان دستیابی به نحوه جدیدی از برقراری ارتباط و به اشتراک گذاری محتوا در اینترنت را فراهم می¬آورند. شبکه¬های مجازی امکانات زیادی در اختیار کاربران قرار می¬دهد؛ لذا از «جذابیت» بالایی برخوردا هستند. کاربران این شبکه‌ها می‌توانند در این سایت‌ها، صفحات و پروفایل‌های شخصی برای خودشان ایجاد کنند، شبکه‌ای مجازی از دوستانشان پدید آورند، یادداشت‌های کوتاه و بلند منتشر کنند، عکس، صدا و ویدیوهای شخصی خود را آپلود کنند و از آخرین اخبار و رویدادها در حوزه‌های مختلف آگاه شوند.
در حال حاضر تعدا قابل توجهی از کاربران اینترنتی در ایران عضو شبکه¬های اجتماعی هستند. بنا بر آمار منتشر شده، تا اواسط سال گذشته(1393) 8 میلیون کاربر اینترنتی در ایران وجود داشته که به این تعداد باید دارندگان تلفن¬های همراه با قابلیت اتصال به نت را نیز اضافه کرد. 85 درصد از کاربران اینترنت در کشور عضو شبکه¬های مجازی می¬باشند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، 46 درصد کاربران عضو شبکه اجتماعی فیس بوک منطقه خاورمیانه را ایرانیان تشکیل می¬دهند. بیشترین تعداد کاربران شبکه¬ی اجتماعی وایبر در جهان از آن ایران است. سهم کاربران ایرانی 11.1 درصد و آمریکایی 7.3 است.
در حال حاضر ما با این واقعیت مواجهیم که این پدیده¬های ارتباطی و تکنولوژی¬های زیرساختی آن، حال چه آگاهانه یا ناآگاهانه وارد کشور شده است و خود را به جامعه ما تحمیل کرده است. صاحبنظران معتقدند تکنولوژی پیشرفت خود را دارد و ما چه بخواهیم چه نخواهیم روزی با آن مواجه خواهیم شد؛ از آن استفاده خواهیم کرد و پیامدهایی آن نیز به ما به نوعی تحمیل خواهد شد. در عرصه تکنولوژی و خلق و بهره¬برداری از آن دو راهکار وجود دارد؛ یا باید خلاّق و سازنده اولیه¬ی آن باشیم یا تقلید کننده سریع آن. تقلید کننده سریع یعنی قبل از آنکه تکنولوژی¬ای به طور هنگفت وارد بازار شود، تکنولوژی آن را کشف کرده و نحوه¬ی استفاده از آن را مطابق اهداف و مقاصد خود مدیریت کنیم.
دریافت فایل
 

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.